Tura Povratak korijenima – Migracije s otoka Visa i iseljeničke priče započinje u trajektnoj luci iz koje su Višani odlazili na put po svijetu zbog ekonomskih i, rjeđe, političkih nedaća. Kroz šest zaustavnih točaka putovat ćemo kroz sjećanje otoka Visa, s naglaskom na razloge migracijskih valova i njihove posljedice. Čuti ćete iseljeničke priče o prvom viškom kinu, vidjet ćete mjesto na kojem je Marija Pećarica pekla kruh, pričat ću vam o donacijama viških iseljenika za gradnju Hrvatskog doma, o Vicku Tomiću i njegovom čuvenom iseljeničkom dnevniku, a čuti ćete i još mnoge druge tople i snažne iseljeničke priče.
Detalj s ture Povratak korijenima koju ćete zasigurno željeti posjetiti:
Nalazimo se ispred renoviranog Hrvatskog doma, istog kao kad je na dan 12.06.1912. godine svečano otvoren govorom tadašnjeg gradonačelnika Visa Serafina Viteza Topića. Otvorenje je popraćeno velikim pučkim veseljem i vatrometom. Od tada je prošlo punih 114 godina, a smisao njegove gradnje je ostao isti, da služi na ponos cijelom Visu. On sa svoje vrlo vidljive pozicije na rivi odmah pokazuje svakome tko uplovi u Vis da taj Vis nije bilo što, i da Višani nisu bilo tko, nego da je u pitanju pravi grad ( ako već ne brojem stanovnika, a onda barem izgledom zgrada i bogatstvom sadržaja, u kojem žive građani kojima u vrijeme kad nije bilo ni struje ni tekuće vode nije bilo problem napraviti ovakvu zgradu, koje se ne bi posramili ni Split ili Zagreb).
Sagrađen novčanim prilozima SVIH Višana, od najbogatijih do najsiromašnijih, a posebice iseljenih Višana jer kada je ponestalo novaca, upravo njihove donacije bile su presudne da se radovi dovrše. Danas zato imamo ovu divnu zgradu u kojoj se nalazi kazališna dvorana i koristi se za kulturna događanja.
U ono vrijeme gradnje Hrvatskog doma na Visu, u njegovo temelje supruge viške gospode su stavljale nakit za dobru sreću. Najpoznatija je bila gospođa Mandina Tomić, žena Dinka Tomića (nadimak Kurtelacićovi). Ona je igrala značajnu ulogu u viškoj zajednici kao kuma Hrvatskog doma pa je položila je velik dio svog nakita u njegove temelje…..



Jeste li ovo doživjeli? Podijelite svoju recenziju.